TuristikaPenzión Kunerád je východiskovým bodom pre turistické trasy

 Okolo Rajeckých Teplíc
 Poluvsianska skalná ihla
 K Slnečným skalám
 Na Žibrid
 Skalky
 Skalný budzogáň
 Martinské hole - na Veľkú lúku
 Martinské hole - na Hornú lúku

Penzión Kunerád – Kuneradský zámok , 5 km 

Kaštieľ, ktorý patrí medzi národné kultúrne pamiatky, postavili v roku 1916 v secesnom štýle. V minulosti vraj slúžil ako príležitostné grófske sídlo. Počas druhej svetovej vojny v ňom sídlil partizánsky štáb, v roku 1944 ho nemeckí vojaci vypálili. Kaštieľ v povojnových rokoch opravili, neskôr slúžil ako liečebný ústav. Pamiatka sa začala v roku 2010 opäť rekonštruovať , bohužiaľ opäť došlo k požiaru a dodnes nie je opravený.
  • Kuneradský zámok– východisko túr na Martinské hole–> Veľká Lúka ( 1475 m n.m. ) -najvyšší lúčnatý vrchol v centrálnej časti Lúčanskej Fatry, s väčšími porastami kosodreviny. Dobrý vyhliadkový bod. Vzhľadom na prevýšenie a dĺžku možno trasu považovať za stredne namáhavú. Orientačne je trasa jednoduchá.
  • žltá značka: Kuneradský zámok – Svitačová dolina – Veterné – Veľká Lúka – 3,15 hod.
  • modrá značka: Kunerad – chatová osada Brezie – Stránska hájovňa – Mylný grúň – Veľká lúka – 4,15 hod.

Penzión Kunerád – Stránske  - Zrúcanina gotického kostola v Stránskom, 5 km

Gotický kostol pochádza zo 14. storočia, pričom samotná výstavba započala v roku 1368 povolením ostrihomského arcibiskupa. Potreba kostolíka sa zdôvodňovala tým, že miestne obyvateľstvo malo príliš ďaleko dochádzať na bohoslužby do kostola v Rajci hlavne kvôli zime, dažďu a niekedy aj povodniam. V 15. storočí došlo k viacerým úpravám – veriaci spevnili múry a vstavali gotické okná.
Starobylý kostol, v minulosti zasvätený sv. Helene, sa nachádza na hornom konci obce, po pravej strane cesty smerom na križovatku s Kuneradom, Konskou a Rajeckými Teplicami. V minulosti stál teda nad dedinou. Obklopoval ho oplotený cintorín, ktorý sa využíva až do dnešných čias. S cieľom stabilizovať kostolík prišli ľudia s myšlienkou spevniť ho podpornými múrmi. Zvyšky týchto bočných múrov možno badať dodnes.

Kunerad – Veľká Lúka – Martinské Hole 

po  značke z obce Kunerad Veľká lúka (1 475,5 m n. m.[1]) je najvyšší vrchol Lúčanskej časti Malej Fatry. Na východe susedí s vrchom Krížava (1 456,7 m n. m.) a na západe s Veterným (1 442 m n. m.). Veľká lúka je tiahly lúčnatý vrchol v centrálnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry, nazývanej aj Martinské hole. Je to dobrý vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na Malú a Veľkú Fatru a na Žilinskú a Turčiansku kotlinu.V okolí vrcholu sú zachované väčšie plochy kosodreviny ako aj porasty čučoriedky obyčajnej (Vaccinium myrtillus). Okrem toho sa na hrebeni nachádzajú zamokrené rašeliniská, ktoré sú v čase dažďov ťažko prechodné.
Kuneradský zámok - sedlo Maríková, 6 km
Kunerad – Medzihorská , 6 km 
Kunerad – Minčol,  20 km 
 

Trasy z Kunerad -Rajeckých Teplíc

Slnečné skaly 

Prírodná rezervácia s piatym ochranným pásmom – pestrý komplex skalných útvarov. Vedie náučný chodník o dĺžke 5,6 km z Rajeckých Teplíc do Porúbky, ktorý pri voľnom tempe trvá 1 a pol hodiny.

Skalky 778 m n.m

Zalesnený vrch s nádherným výhľadom na Rajecké Teplice. Vo vysokom lesnom poraste sú zvláštne skalné útvary.
červená značka: hotel Veľká Fatra – Skalky – 1,15 hod.
zelená značka: hotel Veľká Fatra – jaskyňa pod Roháčmi – Skalky – 1,25 hod.

Žibrid ( 867 m n.m. )

Náučný chodník Rajecké Teplice – Kamenný diel – Žibrid – náučný chodník má dĺžku 7 km a prevýšenie do 500m. Obsahuje 6 zastávok, trasa je stredne náročná a možno ju prejsť za 4 hodiny. Chodník vedie okolo prírodného výtvoru skalný Budzogáň – vypreparovaný skalný útvar majúci podobu päste.

Lietavský hrad 

Zrúcanina hradu, ktorý svojou rozlohou patril medzi najväčšie hrady na Slovensku. Vo svojej dobe bol považovaný za nedobytný. Výborné výhľady.
Najväčší rozmach zaznamenal hrad za vlády Thurzovcov po r. 1556.
  zelená značka: hotel Veľká Fatra – Skalky – Lietavský hrad – 2,5 hod.

Súľovské skaly

Ide o okružný, samoobslužný 4 km dlhý chodník so 17 zastávkami. Náučný chodník začína aj končí v blízkosti parkoviska pri štátnej ceste, asi 300m od obce Súľov. Prechod celého okruhu, ktorý je v hrebeňovej časti mierne náročný, inak pohodlný trvá približne 1,5 hodiny. Zaujímavosti chodníka: veternou a vodnou eróziou vymodelované skalyné mesto, ojedinelé skalné útvary ( Gotická brána, Šarkania diera ( jaskyňa – pre verejnosť nie je prístupná ), zrúcaniny hradu, chalúpka Sokoliara Tomáša )
zelená značka: Rajecké Teplice, Skalky, Lietavský hrad, potom po modrej značke: Podhorie, Roháčske sedlo – Súľovské skaly – 4,5 hod.
žltá značka: Rajecké Teplice – Zbyňov, Kamenný diel, Sedlo Patúch, Súľov – 4,5 hod.
Súľovské skaly sú jednou z najvýznamnejších prírodných lokalít Slovenska. Jedným z najväčších fenoménov tejto oblasti je súľovský zlepenec, ktorý je hlavnou horninou budujúcou skalný masív. Ten je sformovaný do bizarných tvarov veží, homolí, ihiel, brán a skalných výtvorov, ktoré utajujú podoby postáv, zvierat a vecí.
Členité územie osídľuje pestrá kvetena a rovnako rôznorodé a bohaté je i živočíšstvo.
Súľovské skaly sa už dlhé roky tešia veľkej návštevnosti turistov, bikerov a horolezcov. Turistika je tu stredne náročná s niekoľkohodinovými trasami s prevýšením 250-500m. Je zaujimavá v každom ročnom období.
Bikeri nazývajú atraktívne prostredie Súľovských skál ”Slovenské Dolomity”.
Pre horolezcov sú Suľovské skaly jednou z najvýznamnejších lokalít na Slovensku.
Súľovské skaly sú neopakovateľné. Pristupujme k nim s úctou, snažme sa pochopiť ich jedinečnosť a zachovať ich pre budúce generácie.

Výstup na Kľak:

KĽAK ( 1352 m n.m. ) – vrch vyniká krásnym výhľadom, rozmanitým
reliéfom a vzácnou flórou. Z jeho vrcholu je nádherný kruhový rozhľad.
Patrí k najkrajším vrchom Slovenska.
modrá značka: Fačkov – Suchá dolina – Sedlo Malého Kľaku – Kľak – 3 hod.
zelená značka: Čičmianské rázcestie – Sedlo Malého Kľaku – Kľak – 2,30 hod.
žltá značka: Fačkovské sedlo – Reváň – Revánske sedlo – Kľak – 1,40 hod.